Mərkəzin rəhbəri: f-r.e.d., prof. Şahlar Əsgərov
Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi Şurasının 28 fevral 2019-cu il tarixli iclasının 164 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 14 mart 2019-cu il tarixli 152/3/2019 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 13 may 2019-cu il tarixli 315/3/2019 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik professor, Əməkdar Elm Xadimi Əsgərov Şahlar Qaçay oğluna həvalə edilmişdir.
Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi iqtisadi və social-iqtisadi tədqiqatların aparılmasını və elmi tədqiqat işlərində empirik metodlardan istifadə olunmasını təşviq edəcək, professor-müəllim heyətinə və tələbələrə keyfiyyətli elmi tədqiqatların aparılması və beynəlxalq bazalara çıxış imkanları ilə bağlı dəstək olacaq, yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində elmi-tədqiqat layihələrini həyata keçirir.
– Elmi tədqiqat işləri və layihələri həyata keçirmək;
– Beynəlxalq və milli konfranslar, simpoziumlar, seminarlar, dəyirmi masalar, təlimlər təşkil etmək;
–  Müxtəlif dillərdə nəşrlər hazırlayıb çap etdirmək;
–  Hesabatlar, kitabçalar, tədqiqat sənədləri, məqalələr, bülletenlər, kitablar və s. hazırlamaq;
– Ölkə daxilində və xaricdə yerləşən tədqiqat mərkəzləri, institutlar, universitetlər və özəl sektor təmsilçiləri ilə əməkdaşlıq etmək;
– Fəaliyyət istiqamətləri  üzrə  daxil  olan  müraciətlərə  və  sorğulara qanunvericiliyə  uyğun olaraq  baxılmasını  təmin etmək;
-Səlahiyyətləri çərçivəsində universitetin inkişaf konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək;
-Mərkəzin iş planını və fəaliyyəti ilə bağlı hesabatlar hazırlamaq;
-Mərkəz tərəfindən fəaliyyət prosesində qanunvericiliyə uyğun olaraq  xidməti məlumatların qorunmasını təmin etmək;
Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri:
Əsgərov Şahlar Qaçay oğlu, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor
1. Raziyev Səfər Əmin oğlu – UNEC Zaqatala filialının “Ümumi fənlər” kafedrasının müdiri
2. Mikayılova Aynur Ədalət qızı – Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti Doktorantura şöbəsi, dissertant, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrası, assistent köməkçisi
3. İmanova Ülviyyə Mayıs qızı – Eastern Mediterranean University (EMU), Famagusta (Kipr), İngilis dili tədrisi üzrə  magistr.
4. Əliyeva Nurtən Zahid qızı – Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, BMDM Dünya iqtisadiyyatı, Beynəlxalq ticarət (türk bölməsi) magistrant 97.8 GPA
5. Cəmiyev Səfa Nəsrulla oğlu – Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Magistr: MBA programı (Biznesin təşkili və idarə edilməsi)

Research centre for Econophysics
The Research Center for Econophysics was established by the Decision No. 164 of the Academic Council of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) dated February 28, 2019 and by the UNEC Rector Decree No. 152/3/2019 of March 14, 2019.
According to the order of the UNEC Rector dated May 13, 2019 No. 315/3/2019, the Center was entrusted to Honored Scientist Professor, Askerov Shakhlar Qachay.
The Economic Research Center will encourage economic and socio-economic research and the use of empirical methods in scientific research, provide support for faculty and students on access to qualitative research and access to international bases, implements research projects in the field of local and international cooperation.
– to carry out scientific works and projects;
– Organization of international and national conferences, symposiums, seminars, round tables, trainings;
– Preparation and printing of publications in different languages;
-Preparation of reports, brochures, research papers, articles, newsletters, books, etc. ;
– Collaborate with representatives of research centers, institutions, universities and the private sector within the country and abroad;
– To ensure that the appeals and inquiries on the directions of activity are considered in accordance with the legislation;
-To provide realization of the concept of development of the university within its competence;
– To provide protection of service information in the course of activity by the Center in accordance with the legislation;
The head of the research centre for Econophysics
Doctor of Physical-Mathematical Sciences Askerov Shakhlar Qachay
Raziyev Safar Amin – Head of the department of “General Disciplines” of UNEC Zaqatala Branch
Mikayilova Aynur Adalat – Doctorate Department, Azerbaijan State University of Economics, student for a degree, department of “Finance and Financial Institutions”, Assistant
Imanova Ulviyya Mayis – Master of English in Eastern Mediterranean University (EMU), Famagusta (Cyprus).