Mərkəzin rəhbəri: prof. Elşən Mahmud oğlu HacızadəÜnvan: UNEC-in I tədris korpusu |
Enerji İqtisadiyyatı Mərkəzi – EİM Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının 6 Dekabr 2018-ci il tarixli iclasının EŞ-162 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 21 dekabr 2018-ci il tarixli 1124/3/2018 №-li əmrinə əsasən yaradılmışdır.
UNEC rektorunun 29 may 2019-cu il tarixli 365/3/2019 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik iqtisad elmləri doktoru, professor Hacızadə Elşən Mahmud oğluna həvalə edilmişdir.
Enerji sektorunun aktual problemlərinin həlli istiqamətində araşdırmalar aparmaq, enerji resurslarından səmərəli istifadə əsasında innovativ texnologiyaların tətbiqi üzrə elmi işləmələr yerinə yetirmək, UNEC-in professor-müəllim heyətinin və tələbələrinin müvafiq istiqamətdəki fəaliyyətlərində dəstək olmaq, onun iqtisadiyyatın real sektoru, dövlət və ictimai institutlar ilə əlaqələrini inkişaf etdirmək, ekspert və konsaltinq xidmətlərini göstərmək, milli enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirməsi və enerji effektivliyinin artırılması üzrə layihələr, inkişaf senariləri hazırlamaq və təkliflər vermək.
TM rəhbəri – professor Hacızadə Elşən Mahmud oğlu
– Sultanov Samir Əzim oğlu —Azərbaycan Nazirlər Kabineti Aparatının “Sənaye və energetika məsələləri” şöbəsi, böyük məsləhətçi. Dövlət qulluğunun baş müşaviri
– Cəfərov Tahir Dəmir oğlu — Azərbaycan Respublikası Energetika Nazırliyi «Azalternativenerji» MMC, baş energetik, Beynəlxalq Ekoenergetika Akademiyası, fəxri professor
– i.e.n., dos. Məmmədzadə Emin Eldar oğlu — Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutu, İnnovasiya menecmenti və elmin inkişaf problemləri şöbəsi, aparıcı elmi işçi;
– İsazadə Namiq Ağaheydər oğlu — SOCAR Abşeron Qazma Şirkəti, Texniki xidmət koordinatoru;
– İsmayılova Esma Mustafa qızı – «Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilisdilli)» kafedrasının böyük laborantı, dissertant
1.“Enerji effektivliyi” adlı elmi jurnal hazırlamaq və nəşr etdirmək;
2.İqtisadiyyat sahəsində Nobel mükafatının təsis edilməsinin 50 illiyinə həsr edilmiş monoqrafiya hazırlamaq və nəşr etdirmək;
3.Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümü ilə bağlı magistrantlar arasında “Enerji iqtidasiyyatının aktual problemləri” adlı referat müsabiqəsi keçirmək.
1.İqtisadiyyat və energetika sahəsində fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatlar yerinə yetirmək, onların nəticələrini təşviq və tətbiq etmək;
2.Enerji effektivliyinin artırılması istiqamətində yeni innovativ texnologiyaların konsepsiyasının hazırlanması, habelə müvafiq sahədə ekspert qiymətləndirməsi və konsaltinq xidmətlərinin göstərilməsi üzrə əsas mərkəzlərdən birinə çevrilmək;
3.Enerji sektorunun normativ-hüquqi bazasının təkmilləşdirilməsində, onun institusional sisteminin genişləndirilməsində fəal iştirakçılar və təşəbbüsçülər sırasında mövqe tutmaq;
4.Həyata keçirilən sənayeləşmə və enerji siyasətinin səmərəli reallaşmasına, milli enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, elektroenergetika sektorunda rəqabətə əsaslanan liberal bazar modelinə keçidlə, enerji auditi, enerji effektivliyi xidmətlərinin göstərilməsi, enerji menecerlərinin hazırlanmasında və strateji yol xəritələrində müəyyən olunmuş müvafiq hədəflərə yetişmədə davamlı elmi dəstəyi təmin etmək;
5.UNEC-in inkişaf konsepsiyasının həyata keçirilməsində mərkəzin töhfələrini artırmaq;
6.Ölkə daxilində və xaricdə yerləşən tədqiqat mərkəzləri, institutlar, universitetlər və özəl sektor təmsilçiləri ilə fəal əməkdaşlıq qurmaq;

Head of the centre: Professor Hajizadeh Elshan MahmudAddress: I Academic building of UNEC
Centre for Energy Economics was established in accordance with the decision of the Academic Council of Azerbaijan State University of Economics No ESH-102 on December 6, 2018, by order 1124/3/2018 of the rector of UNEC dated December 21, 2018.
According to the order of the rector of UNEC No. 365/3/2019 dated May 29, 2019 Doctor of Econ. Scien., prof. Hajizade Elshan Makhmud was entrusted with the leadership of the Centre on public basis.
Purpose
Carrying out of research on the urgent problems of the energy sector; to carry out scientific work on the application of innovative technologies based on the efficient use of energy resources, to support the academic staff and students of UNEC in their respective activities; developing its relations with the real sector of the economy, government and public institutions, providing expert and consulting services, developing projects, development scenarios and making proposals for strengthening national energy security and energy efficiency.
Objectives
to carry out fundamental and applied scientific researches in the field of energy economy, to develop projects and promote their results, to make proposals for the solution of emerging problems, to conduct expert assessments and to provide consulting services;
to organize international and national conferences, symposiums, seminars, round tables, and trainings;
to prepare and publish magazines, books, articles, bulletins, reports, research papers in various languages;
to establish and maintain contacts with research centers, universities, institutes, as well as with representatives of the private sector, both inside and outside the country;
to support the implementation of the UNEC concept of development, its relationship with the real sector of the economy, state and public institutions.
The head of the centre: Professor Hajizadeh Elshan Mahmud
– Sultanov Samir Azim – “Industry and Energy” department of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan, senior consultant. Chief Civil Service Adviser;
– Jafarov Tahir Demir – Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan “Azalternativenerji” LLC, Chief Power Engineer, International Eco-Energy Academy, Honorary Professor;
– Candidate of Economic sciences, Associate Professor, Mammadzade Emin Eldar, Institute of Economics of Azerbaijan National Academy of Sciences, Department of Innovation Management and Problems of Science Development, leading researcher;
– Isazadeh Namig Agaheydar – SOCAR Absheron Drilling Company, Technical Service Coordinator;
– Ismayilova Esma Mustafa – Senior Laboratory Assistant of the department of “International Economics” (English), candidate for a degree