Mərkəzin rəhbəri: i.e.n. Xanlar Zadə Sərvinaz Məmməd Həsən qızı
Meybullayev İslam İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 6 dekabr 2018-ci il tarixli iclasının № 162 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 595/3/2018 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC Rektorunun 895/3/2018 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik  i.e.n. Xanlarzadə Sərvinaz Məmməd Həsən qızına həvalə edilmişdir.
Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzi verilən səlahiyyətlər çərçivəsində islam iqtisadiyyatının öyrənilməsi, biliklərin yayılması və inkişaf etdirilməsi məqsədilə işlərin təşkilini həyata keçirir.
Mərkəz fəaliyyətini mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq dövlət, özəl və xarici müəssisələrlə bağlanmış müqavilələr əsasında həyata keçirir.
Mərkəz öz vəzifələrini və hüquqlarını həyata keçirərkən UNEC-in struktur bölmələri, dövlət orqanları, elm və təhsil qurumları, korporativ sektor və digər təşkilatlarla qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərir.
• ölkədə islam iqtisadiyyatı sahəsində biliyin yayılması və inkişaf etdirilməsi;
• islam iqtisadiyyatı sahəsində tədqiqatların həyata keçirilməsi və çap nəşrlərinin buraxılması;
• islam iqtisadiyyatı üzrə konfransların, seminarların, simpoziumların və başqa intellektual diskussiyaların keçirilməsi;
• ölkənin maliyyə sisteminə, o cümlədən yerli, xarici və beynəlxalq təşkilatlarla həyata keçirilən birgə layihələr çərçivəsində qabaqcıl islam bank xidmətləri və texnologiyaların tətbiqi;
• müvafiq sahənin inkişafının təmin edilməsi.
1. islam iqtisadiyyatının inkişaf etdirilməsi istiqamətində başqa təhsil mərkəzləri ilə əməkdaşlıq;
2. islam iqtisadiyyatı sahəsində araşdırmalar aparmaq və müvafiq tədbirlərin görülməsinə dair təkliflər vermək;
3. islam iqtisadiyyatı sahəsində tətqiqatçıların zəruri iqtisadi informasiya ilə təmin edilməsi üçün tədbirlər görmək;
4. islam iqtisadiyyatının öyrənilməsi üçün tədris proqramları və metodik vəsaitlərin hazırlanması
5. islam iqtisadiyyatı ilə əlaqədar beynəlxalq tədqiqatları müntəzəm təhlil etmək və islam iqtisadiyyatının inkişafı istiqamətində təkliflər vermək;
6. səlahiyyətlərimiz çərçivəsində universitetin inkişaf konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək.
imageIMG-20201219-WA0218image444image3333image44444
TM rəhbəri – i.e.n. Xanlar Zadə Sərvinaz Məmməd Həsən qızı
Atakişiyev Ruslan Bahyəddin oğlu – UNEC İqtisadiyyat və idarətmə kafedrasının müəllimi
Ağayev Samir Səxavət oğlu — BERC Group şirkətinin maliyyə meneceri, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dissertantı
Savalanlı Yamin Novruz oğlu — İstanbul Universitetinin Sosial Elmlər İnstitutunun İslam İqtisadiyyatı və Maliyyəsi ixtisası üzrə Doktorantı
KEÇİRİLƏN TƏDBİRLƏR:
https://fb.watch/8INhrSrFj8/
Azərbaycanda İslam maliyyəsi ixtisasının tədrisi problemləri (01.07.2021)
videolink: https://fb.watch/6t8EXY6g52/
İslami Sosial Maliyyə və Qarzi-Həsənə əsaslanan İslami Mikromaliyyələşdirmənin tətbiqi (19.04.2021)
“Azərbaycanda İslam bankçılığının modelləri və onların istifadəsi” mövzusunda onlayn seminar keçirilib (30.04.2021)
Qlobal maliyyə sistemi necə işləyir (Facebook – 28.02.2021)
Müasir iqtisadi nəzəriyyədə faiz (Facebook – 20.02.2021)
UNEC-də İslam iqtisadiyyatına həsr olunan konfrans keçirilib (21.12.2020)
COVİD-19 pandemiyasının İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin iqtisadiyyatına təsiri: təhlil və qiymətləndirmə (04.05.2020)
“Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzi” ilə “İqtisadi Resursların Öyrənilməsi” İctimai Birliyi arasında Memorandumu imzalanmışdır. (22.02.2019)
“İslam maliyyəsi: müasir trendlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda tədbir (12.03.2019)
“Faizssiz bankçılıq və onun Azərbaycanda tətbiqi imkanları” mövzusuna həsr edilmiş tədbir (10.04.2019)
Biznes və menecment fakültəsi ilə Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi elmi seminar: “İslam iqtisadiyyatı, sosial ədalət və multikultural dəyərlər” mövzusunda keçirilib (29.05.2019)
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), İslam İqtisadiyyatı Resurs və Araşdırma Mərkəzi (İQRAM) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzinin (MİİM) birgə təşkilatçılığı ilə “İslam iqtisadiyyatı: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda seminar keçirilib (26.10.2019)
İlahiyyat İnstitutunda İslam iqtisadiyyatında reallıqlar və perspektivlər müzakirə olunub (azertag.az – 26.10.2019)
Aİİ-də “İslam İqtisadiyyatı: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda seminar (ait.edu.az – 26.10.2019)

Head of the Center: can. of Econ. scien. Khanlar Zadeh Sarvinaz Mammad HasanAddress: I Academic building of UNEC e-mail: [email protected] |
The UNEC Research Center for Islamic Economics was established in accordance with the decision No. 162 of the Scientific Council of the Azerbaijan State University of Economics on December 6, 2018 and the UNEC Rector Order 595/3/2018.
According to the order of the UNEC Rector No. 895/3/2018, the center is entrusted to candidate of Economic sciences Khanlarzadeh Sarvinaz Mammad Hasan on publis bases.
MEYBULLAYEV ISLAMIC ECONOMIC CENTER organizes the work to study, disseminate and develop the Islamic economy within the scope of its authority.
The Center carries out its activities in accordance with the existing legislation on the basis of contracts with public, private and foreign enterprises.
In carrying out its duties and rights, the Center interacts with UNEC structural units, government agencies, scientific and educational institutions, the corporate sector and other organizations.
Dissemination and development of knowledge in the Islamic economy in the country;
Conducting research in the Islamic economy and issuing publications;
Holding conferences, seminars, symposiums and other intellectual discussions on Islamic economy;
Application of advanced Islamic banking services and technologies in the financial system of the country, including joint projects held with local, foreign and international organizations;
Ensuring the development of the relevant sector.
OBJECTIVES:
cooperation with other educational centers for the development of the Islamic economy;
to conduct research in the Islamic economy and to make proposals for appropriate action;
to take measures to provide researchers with the necessary economic information in the field of Islamic economy;
development of curricula and methodological manuals for studying Islamic economy
regularly analyze international studies related to the Islamic economy and make proposals for the development of the Islamic economy;
To ensure the implementation of the University’s development concept within our mandate.
Our team:
Head of the research centre – candidate of Economic sciences Khanlar Zade Sarvinaz Mammad Hasan
– Atakishiyev Ruslan Bahyaddin – lecturer of the department of “Economics and Management” of UNEC
EVENTS WHICH HAS BEEN HELD
The Memorandum was signed between Meybullayev Islamic Economic Center and Public Union for the Study of Economic Resources. February 22, 2019.
Event on “Islamic finance: modern trends and development prospects” (12.03.2019)
Event on “Non-interest-free banking and its application in Azerbaijan” (10.04.2019)
Scientific seminar organized by the faculty of Business and Management with Meybullayev Islamic Economic Center: “Islamic Economy, Social Justice and Multicultural Values” (29.05.2019)
Seminar on “Islamic Economy: Realities and Perspectives” (26.10.2019), was held by joint organization of Azerbaijan Institute of Theology (AIT), Islamic Economic Resource and Research Center (IERRC) and Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and Meybullayev Islamic Economic Center (26.10.2019)
Realities and perspectives of Islamic economy were discussed at the Institute of Theology (azertag.az – 26.10.2019)