UNEC Qarabağ mövzusunu dünya kitabxanalarında araşdırır: Ən çox nəşrlər hansı ölkənindir?
UNEC-in Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin reallaşdırdığı layihədə dünya kitabxanalarında Qarabağla bağlı kitablar, nəşrlər, biblioqrafik məlumatlar araşdırılacaq.
Layihədə ilk olaraq, dünyanın ən böyük və ən zəngin kitabxanalarından olan ABŞ Konqress Kitabxanası (Library of Congress) araşdırılıb. Kitabxanada ümumilikdə 936 nəşr, o cümlədən 862 kitab, 15 dövri nəşr, 43 xəritə və s. haqqında məlumat aşkarlanıb. Bunlardan 98-i Azərbaycan, 204-ü rus, 226-sı ingilis, 335-i erməni dilində, 25-i isə Türkiyə tükcəsində olan nəşrlərdir.
Təəssüflər olsun ki, kataloqda əks olunan nəşrlərin böyük hissəsi erməni müəllifləri tərəfindən yazılan və ya Ermənistanın mövqeyini əks etdirən kitablardır. Belə ki, Konqress Kitabxanasının elektron kataloqunda 279 adda erməni dilində, 70 adda rus dilində Ermənistanda nəşr olunmuş kitabın təsviri öz əksini tapıb.
Kataloqda həmçinin Azərbaycanda çap olunmuş rus dilində 54 adda, Ermənistanda çap olunmuş 70 adda, Rusiyada çap olunmuş 67 adda kitabın biblioqrafik təsvirinə rast gəlmək olur.
Bu kitablardan ən qədimi 1890-ci ildə çap olunmuş, müəllifi Radde Gustav [Ferdinand Richard] olan 56 səhifədən ibarət Karabagh əsəridir.
Maraqlı faktlardan biri də odur ki, Kitabxanada Əhmədbəy Cavanşirin (1828-1903) 1961-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın nəşriyyatında çap olunmuş Qarabağ Xanlığının siyasi vəziyyətinə dair (1747-ci ildən 1805-ci ilə qədər) kitabının 1993-cü ildə Toronto Universitet Kitabxanası tərəfindən hazırlanan mikrofilmi saxlanılır.
Qarabağ mövzusunda ən yeni nəşrlər isə Azərbaycan dilində 2020-ci ildə çap olunmuş UNEC-in professoru Hidayət Cəfərovun “Qədim Qarabağ (tarixi-arxeoloji tədqiqat): tunc və erkən dəmir dövrü” və Akif Mariflinin “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərində” adlı kitablarıdır.
Araşdırmadan nəticə çıxararaq, dəyərli alim və yazarlarımızı Azərbaycanın tarixən əzəli torpağı olan Qarabağ haqqında xarici dillərdə daha çox əsərlər yazmağa və aidiyyatı qurumları, diaspora təşkilatlarını belə əsərləri geniş ictimaiyyətdə təbliğ etməyə, xaricdə tanıtmağa səsləyirik.

UNEC исследует тему Карабаха в библиотеках мира: В какой стране больше публикаций?
В проекте, реализуемом Библиотечно-информационным центром UNEC, будут исследованы книги, публикации, библиографическая информация о Карабахе в библиотеках мира.
В рамках проекта первой была исследована Библиотека Конгресса США (Library of Congress), одна из крупнейших и богатейших библиотек в мире. Всего в библиотеке 936 изданий, в том числе 862 книги, 15 периодических изданий, 43 карты и др. Из  них 98 изданий на азербайджанском, 204 на русском, 226 на английском, 335 на армянском и 25 на турецком языках.
К сожалению, большинство публикаций в каталоге книги, написанные армянскими авторами или отражающие позицию Армении. Так, в электронном каталоге Библиотеки Конгресса нашло отражение описание книги, изданной в Армении, в 279 названиях на армянском языке и 70 названиях на русском языке.
Каталог также содержит библиографические описания 54 наименований книг на русском языке, изданных в Азербайджане, 70 наименований, изданных в Армении и 67  названий, изданных в России.
Самая древняя из этих книг произведение Радде Густава [Ferdinand Richard] Karabagh, состоящая из 56 страниц, была опубликована в 1890 году.
Одним из интересных фактов является то, что в библиотеке хранится микрофильм, снятый университетом Торонто в 1993 году по книге Ахмедбека Джаванжира (1828-1903)  «О политическом положении Карабахского ханства (с 1747 года по 1805 год)», опубликованной в издательстве АН Азербайджанской ССР  в 1961 году.
Самыми новыми публикациями на тему Карабаха являются книги профессора UNEC Хидаята Джафарова «Древний Карабах (историко-археологическое исследование): эпоха бронзы и ранний железный век», и Акифа Марифли «Нагорно-карабахский конфликт в азербайджано-турецких отношениях», изданные на азербайджанском языке в 2020 году.
Делая выводы по результатам исследования, призываем ученых и писателей к еще большему написанию произведений на иностранных языках о Карабахе, исторической земле Азербайджана, а также соответствующие структуры, организации диаспоры к пропаганде таких произведений среди широкой общественности и признанию за рубежом.