UNEC Qarabağ mövzusunu dünya kitabxanalarında araşdırır: Ən çox nəşrlər hansı ölkənindir?
UNEC-in Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin reallaşdırdığı layihədə dünya kitabxanalarında Qarabağla bağlı kitablar, nəşrlər, biblioqrafik məlumatlar araşdırılacaq.
Layihədə ilk olaraq, dünyanın ən böyük və ən zəngin kitabxanalarından olan ABŞ Konqress Kitabxanası (Library of Congress) araşdırılıb. Kitabxanada ümumilikdə 936 nəşr, o cümlədən 862 kitab, 15 dövri nəşr, 43 xəritə və s. haqqında məlumat aşkarlanıb. Bunlardan 98-i Azərbaycan, 204-ü rus, 226-sı ingilis, 335-i erməni dilində, 25-i isə Türkiyə tükcəsində olan nəşrlərdir.
Təəssüflər olsun ki, kataloqda əks olunan nəşrlərin böyük hissəsi erməni müəllifləri tərəfindən yazılan və ya Ermənistanın mövqeyini əks etdirən kitablardır. Belə ki, Konqress Kitabxanasının elektron kataloqunda 279 adda erməni dilində, 70 adda rus dilində Ermənistanda nəşr olunmuş kitabın təsviri öz əksini tapıb.
Kataloqda həmçinin Azərbaycanda çap olunmuş rus dilində 54 adda, Ermənistanda çap olunmuş 70 adda, Rusiyada çap olunmuş 67 adda kitabın biblioqrafik təsvirinə rast gəlmək olur.
Bu kitablardan ən qədimi 1890-ci ildə çap olunmuş, müəllifi Radde Gustav [Ferdinand Richard] olan 56 səhifədən ibarət Karabagh əsəridir.
Maraqlı faktlardan biri də odur ki, Kitabxanada Əhmədbəy Cavanşirin (1828-1903) 1961-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın nəşriyyatında çap olunmuş Qarabağ Xanlığının siyasi vəziyyətinə dair (1747-ci ildən 1805-ci ilə qədər) kitabının 1993-cü ildə Toronto Universitet Kitabxanası tərəfindən hazırlanan mikrofilmi saxlanılır.
Qarabağ mövzusunda ən yeni nəşrlər isə Azərbaycan dilində 2020-ci ildə çap olunmuş UNEC-in professoru Hidayət Cəfərovun “Qədim Qarabağ (tarixi-arxeoloji tədqiqat): tunc və erkən dəmir dövrü” və Akif Mariflinin “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərində” adlı kitablarıdır.
Araşdırmadan nəticə çıxararaq, dəyərli alim və yazarlarımızı Azərbaycanın tarixən əzəli torpağı olan Qarabağ haqqında xarici dillərdə daha çox əsərlər yazmağa və aidiyyatı qurumları, diaspora təşkilatlarını belə əsərləri geniş ictimaiyyətdə təbliğ etməyə, xaricdə tanıtmağa səsləyirik.

UNEC studies Karabakh in world libraries: Which country has the most publications?
A project on “Karabakh in world libraries” has  been launched at UNEC on the occasion of Victory Day.
The project, implemented by the UNEC Library Information Center, will study books, publications and bibliographic information on Karabakh in world libraries.
Initially,   the Library of Congress, one of the largest and richest libraries in the world has been studied. Totally, information on 936 publications, including 862 books, 15 periodicals, 43 maps, etc. has been revealed in the library. 98 of them are in Azerbaijani, 204 in Russian, 226 in English, 335 in Armenian and 25 in Turkish.
Unfortunately, most of the publications in the catalog are books written by Armenian authors or reflect the position of Armenia. Thus, the electronic catalog of the Library of Congress contains a description of the book published in Armenia in 279 titles in Armenian and 70 titles in Russian.
The catalog also contains bibliographic descriptions of 54 books published in Azerbaijan in the Russian language, 70 published in Armenia and 67 published in Russia.
The oldest of these books isKarabagh, published in 1890 and authored by Radde Gustav [Ferdinand Richard], consisting of 56 pages.
One of the interesting facts is that  the microfilm, produced in 1993 by the University Library of Toronto, on Ahmadbey Javanshir’s book “On the political situation of the Karabakh Khanate (from 1747 to 1805)” published in 1961 by the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR is preserved in the library.
The latest publications on Karabakh are “Ancient Karabakh (Historical and Archaeological Research): Bronze and Early Iron Age” by UNEC professor Hidayat Jafarov and “Nagorno-Karabakh Conflict in Azerbaijan-Turkey Relations” by Akif Marifli published in 2020 in Azerbaijani.
Concluding the research, we call on our valuable scientists and writers to write more works in foreign languages about Karabakh, the historical land of Azerbaijan, and the relevant institutions, diaspora organizations to promote such works to the general public and abroad.